Atatürk´ün Burdur´a Gelişinin 89. yılı

Burdur Akdeniz bölgesinin kentlerinden biridir.Burdur teke yöresinin başkentidir.

Atatürk´ün Burdur´a gelişi
Atatürk´ün Burdur´a gelişi

Mustafa Kemal Atatürk Burdur ziyareti 1930 da gerçekleşmiştir. Isparta ziyaretinin ardından Burdur´a geçmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Burdur´a doğrudan bir ziyarette bulunmamıştır. İzmir´den Antalya´ya geçerken tren yolu üzerindeki illere uğramıştır.

1930 yılı Mart ayının başlarında Atatürk İzmir’deydi.

Havalar soğuk gidiyordu. Antalya’nın ılık ikliminde bir hafta dinlenmeyi düşündü.

4 Mart 1930 günü, İzmir’den Aydın treni ile hareket eden Atatürk, 5 Mart 1930’da Aydın’a geldi.

Aynı gün akşam Denizli’ye hareket eden Mustafa Kemal Isparta, Burdur ve ardından 6 Mart 1930 günü öğleden sonra,16.00’da Antalya’ya geçti.Burdur konusunda daha fazla bilgihttp://www.burdur.gov.tr/

Atatürk´ün Burdur´a gelişinin 88 yılını solo Türk gösteri videosu

Mart ayının başlarında Atatürk İzmir’deydi. Antalya’nın ılık ikliminde bir hafta dinlenmeyi düşündü. ilk olarak 6 Mart 1930 tarihinde Isparta gezisinden sonra Burdur’ a teşrif etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Burdur ziyareti 6 Mart 1930 Perşembe günü öğleden Sonra Burdur Valisi İbrahim Hazım Bey başkanlığındaki Bir heyet tarafindan Baladız (Gümüşgün) ‘da karşılandılarlar . Lozan hakkında yanlış bilinenleri öğrenmek için sayfayı ziyarıt edebilirsiniz.

Tarihi gerçeklerin ayrıntıları için https://www.iyiogretmen.com/lozan-gizli-maddeleri/ataturk/

Atatürk 6 Mart 1930 Burdur’un ileri gelenleri tarafından Isparta´nın Baladız istasyonunda karşılanmış.

Prof. Afet İNAN, Burdur milletvekileri Hüseyin Çelikbaş ve Mustafa Şeref Özcan, Isparta ve Antalya Milletvekilleri ile birlikte otomobille Burdur’ a gelmiştir.

Burdur

Şehrin o tarihte giriş yeri olan Çatalpınar Mevkiinde tüm Burdur halkı Mustafa Kemal Atatürk’ ü coşkulu bir tezahüratla karşılamıştır.

Aynı gün Atatürk yanındaki heyetle beraber saat 16.00’ ya doğru Antalya’ya varmıştır. Dönüşte aynı yolla tekrar Burdur’a gelmiş, yine halk coşkulu tezahüratla karşılamışlar ve kendisini bir gün misafir etmişlerdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün 12 Mart 1930 Tarihindeki Burdur Ziyareti

Atatürk 12 Mart 1930 Çarşamba günü Antalya dönüşünde Burdur’a geldi. halkın coşku ve sevgi dolu gösterileri  ile karşılandı .O gün karşılamaya gelenlerden bir çocuğun anıları şöyledir;

Mehmet Gül,unutamadığı o günü duygulu sözlerle şöyle anlattı:” Hava ne soğuk, ne sıcaktı … Yanında büyük kumandanlar vardı. Kumandanların elleri, silahlarının tetiğindeydi. Atatürk, yoğun ilgiden terlemisti.

 O sırada, bize ‘Sıcak değil mi çocuklar’ diye sordu. ‘Sıcak paşam’ diye cevap verdik.Elinde bastonu, başında fötr şapkalı vardı. Atatürk’ü Antalya’dan dönüşünde de gördük. Onu görmek, ömrümün en güzel anlarından  biriydi.

Burdur da Öğle vakti Valilik ve Belediye’yi ziyaret ediyor.

Burdur’da Gazi Mustafa Kemal’in Burdur’un tanınmış ailelerinin hazırlamış olduğu yemekler ikram edilmiş. Yemek esnasında kendilerine Fahri (KAYAALP) Bey , hizmetinde bulunmaktadır.

Burdur´un eski fotoğrafları

Zamanın Özel İdare Binasında ağırlanan Mustafa Kemal, yemeğin sonunda ikram edilen muhallebiyi çok beğenmiş ve takdirlerini belirttikten sonra, Fahri Bey’e:

– “Bu nedir?”diye sormuşlardır. Fahri Bey:

– “Bağdat muhallebisi Paşam” diye cevap verince  Atatürk sinirlenmiş yüksek sesle;

– “Hayır . Ben Bağdat’ta üç yıl kaldım, böyle bir muhallebi Yemedim. Burdur muhallebisine nasıl Bağdat muhallebisi dersiniz? “demiştir.

Atatürk´ün Burdur da kaldığı yer

Mustafa Kemal Atatürk, kendisinin kalması için Burdurlular Tarafından yaptırılan köşkün okula çevrilmesini istemiştir . 

Bunun üzerine köşk, okula dönüştürülmüş ve okula”Gazi Okulu” ismi verildi.

Gazi, aynı gün Ankara’ya gitmek için Burdur‘dan ayrıldı. Bu okul bugün ne yazık ki yıkılarak yerine yerine yeni okul inşaatı devam ediyor.

Geçmişimizi doğru korumak yerine yıkıp yenisini yapma hastalığı terihimizle olan bağımızı koparıyor. Burdur okullarının isimleri değiştirilerek yer ve zaman algısı yok ediliyor.

Antalya gezisi konusunda ayrıntılar için ziyaret edebilirsiniz. Antalya valiliğihttp://www.antalya.gov.tr/

Atatürk´ün Burdur´a gelişi


Atatürk´ün Burdur´a gelişinin 88. yılı çoşkulu kutlama video

Atatürk´ün Burdur´u Ziyaretinin 88. yılında Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz´in Konuşması

Burdur´un Atatürkçü belediye başkanı yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Ali Orkun Ercengiz, “Burdur’un onur günü olarak kabul edilen bu özel günde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde konuk etmiş olmanın gururunu, onurunu ve sevincini bir kez daha yaşıyoruz.

6 Mart 1930’da Burdur’umuza güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk’ün 88 yıl önce Çatalpınar’da yaşattığı onuru ve coşkuyu, bugün bizler aynı heyecanla yüreğimizde hissediyoruz.”dedi.

Yazımızın sonuna gelirken sizlere yardımcı olmak dileğiyle.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal´i ve devrimlerini yaşatmak hepimizin görevidir.

Burdur Atatürk´e ve Cumhuriyeti bağlılığı her zaman bir şehirdir.
Burdur Atatürk devrimlerini en hızlı benimseyen kentlerden biridir. Siteyle ilgili görüş öneri ve eleştirlerinizi bekliyorum.

Bir cevap

Cevap bırakın