İYİ KARNE HAKKINDA

                 KARNEMİZ

karne harika
iyi karnemiz

                Karne heyecanı sona erdi. 18 ocak 2019 Cuma günü ilkokul, orta okul ve lise öğrencileri karnelerini aldılar. 15 Tatil, 18 Ocak 2019 tarihinde verilen karnelerin ardından başladı ve 3 Şubat 2019 tarihinde sona erecek.

                Yarıyıl tatili  ya da Sömestr tatili olarak bilinen ve öğrenciler tarafından 15 tatil olarak da adlandırılan  tatil, bu yıl 16 gün olacak.

15 tatili ne zaman bitecek?

                Öğrenciler, 4 Şubat Pazartesi günü ders başı yapacak. İkinci kanaat dönemi ise 14 Haziran 2019 tarihinde sona erecek.

Çocuğumuzun karnesine nasıl bakmalıyız;

  • Karne çocuğunuzu tanımanın bir yoludur.
  • Karne notlarını kardeşi dahil hiç bir öğrenciyle kıyaslamayın.
  • Karnenin abartılarak ödüllendirilmesi doğru değildir. Gereksiz öz güven ve baskıya dönüşür.
  • Karne bize çocuğumuzun ihtiyaçlarını söyler.
  • Karne akademik bir değerlendirmedir.
  • Karne gidilecek yönü göstermeye yardımcı olur.
  • Karne çocuğun zekasını ve yeterliliğini ölçemez.
  • Karne korkusu,çocuğu güvensiz hissettirebilir.
  • Karneden beklenti ne kadar yüksekse, karşılanamadığında yıkım büyük olabiliyor.
  • Karneye ve karne notlarına gerekenden fazla anlam yüklenmemeli.

Gelelim Karne nedir? Bu  Soruya her insan farklı cevaplar verebilir . Dünya her geçen gün değişiyor. Toplumlar, insanlar dönüşüyor. Karneler de çok değişti. E-okuldan öğrenciye ait tüm bilgilere anında ulaşılıyor. Karne heyecanı kayboldu, pazarlık rica vb. dönem  başladı. Çocuk hocam şu kadar puan verirsen şu belgeyi alacağım diye öğretmenleri sıkıştırıyor. Sınıfta kalma, devamsızlıktan kalma artık çok gerilerde kaldı.

 Karne konusunda  görüşler;

                İşte birinci örnek; Karneler eksik kalan noktaları veli ve öğrencilere bildirme formlarıdır. Çözüm konusunda ise bir cevap vermezler. Asıl olan öğrencinin başladığı noktadan ulaşılmak istenen noktaya ne kadar vardığıdır. Örneğin ilkokul birinci sınıf öğrencisi okula geldiğinde nasıldı, neleri yapabiliyor, neleri yapamıyordu. İlk geldiği günden bugüne ne kadar yol kat etti. İlk üç sınıfta notla değerlendirme yapılmıyor ama  4.sınıfa gelmiş hatta 8. Sınıfa gelmiş okuma yazmada sıkıntısı olan öğrenciler mezun oluyor.

Olur mu öyle şey, saçmalama diyenler olacaktır. Ama maalesef var. Çocukta öğrenme güçlüğü var, öğretmen veliyle ve idareyle görüşüyor durumu anlatıyor. Görüşme yapılıyor, çocuğun durumu incelenmesi için Rehberlik Araştırma   Merkezine gitmesine karar veriliyor. Veli ben çocuğumu rehberlik araştırma merkezine götürmem benim çocuğum engelli değil vb. bir şey söylerse olay öyle kalıyor. Parçalanmış aile, sosyal-kültürel nedenler, ekonomik  durumu zayıf ailelerin yaşadığı yerlerde böyle problemler  yaşanıyor.

Karne ikinci örnek; dış kapağında çocuğunuzun adı soyadı, iç kapağının sol tarafında Türkçe Matematik Hayat bilgisi, Fen bilgisi. gibi derslerin ders saatlerinin olduğu, çocuğunuzun bu derslerden aldığı notların, sağ kapağında ise öğretmenin   şablon yorumu ve şu başlıklara dair notlarının olduğu ve yılda iki kez okul tarafından çocuklarımıza verilen belgeye “karne” denmektedir: okul kültürüne uyum, öz bakım, kendini tanıma, iletişim ve sosyal etkileşim, ortak değerlere uyum, çözüm odaklı olma, sosyal faaliyetlere katılım, takım çalışması ve sorumluluk, verimli çalışma, çevreye duyarlılık.  çocuklarımız “karne” alacak okuldan ve karnenin sol iç kapağındaki ders notlarının durumuna göre kimi ürkek ve çekingen, kimi gururlu ve mutlu evlerinin yolunu tutacak. eve varıldığında aile büyükleri tarafından karnenin sol yanı itinayla tek tek irdelenecek, sağ yanına üstün körü bakılacak, muhtemeldir ki sol yanın durumuna göre “aferin kızıma/oğluma” ya da “haylaz, tembel oyun yasak sana.” tepkisiyle karşılaşılacak, ailenin maddi durumuna göre de küçük büyük ödüllendirileceklerdir. muhtemeldir ki çocuğun aldığı “öğrenci karnesi” bütün kişiliğinin ölçüldüğü  “kişilik karnesi” haline getirilecektir.

                Karne üçüncü örnek; Doğru düzgün bir eğitim sisteminde öğrencinin durumunu belirleyen rapordur. Cezalar için şantaj olarak kullanabilirsin ama asla ciddiye almaman gereken bir şey olmalıdır. Çünkü  çocuğun kafası, kültürü, zekası, hayal gücü illaki senin eğitim sistemine uygun olmak zorunda değildir.

        

Karne gününde Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı. Liselerde ders saatleri ve  dersler değişecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ders sayılarına ilişkin birkaç aydır değişik taslaklar üzerinde çalıştıklarını belirterek, hatta bazı yerlerde bu konuya ilişkin yayımlanan bilgilerin geçerli olmadığını vurguladı.

Zorunlu eğitim sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Selçuk, şunları kaydetti:

“Bir çocuğun 15-16 dersi alması, anlaması, derinleştirmesi ve içselleştirmesi asla mümkün değil. Sınıfta kalmanın hemen hemen hiç mümkün olmadığı bir ortamda, öğrenci diyor ki ‘Siz ne yaparsanız yapın, ben zaten geçeceğim’ diyor. O zaman da 4 işlemi bilmeden lise bitirilebiliyor ve çocuklar üniversitede zayıf olmaya başlıyorlar.

Biz de belki 5-6 ders yapamayız şu anda çünkü her branş ‘Bizim dersimiz çok önemli, asla bundan vazgeçmeyin’ diyor. Bunu yaparken, bilimsel gereklilikler mi, çocukların gerçekten ihtiyaçları mı, hayatın bizden bekledikleri mi diye bakmamız gerekirken, ‘sadece bizim branştan daha fazla ders olsun’ beklentisi var. Biz, burada orta yol bulup, çocukların menfaatini, Türkiye’nin iktisadi menfaatini dikkate alarak bir yol almak istiyoruz.

Ders sayıları kesinlikle azaltılacak, alan seçimi daha aşağı inecek. Şu an 15-16 ders var liselerde. Çok net bir şey söylemeyeyim şu anda ama oldukça düşecek. Mart içinde açıklayacağız.”

“Bu, önümüzdeki sezondan itibaren uygulamaya geçecek mi?” sorusuna Selçuk, “Geçecek” yanıtını verdi. Selçuk, tasarım beceri atölyeleri kuracaklarını ve Şubat ayında pilot uygulamaya başlanacağını da bildirdi.

Karne, sizin çocuğunuza yönelik duygu ve tutumunuzu değiştirmemeli. Aileler bu noktada duygularını kontrol edebilmeyi başarmalı.

Karne konusunda velilere tavsiyeler;

Karnesi başarılı olan öğrenciler de ailenin yüksek beklentileri nedeniyle kaygı yaşayabilir. Karnesinde zayıfı olan öğrenciler, bundan sonraki süreci doğru değerlendirerek başarılarını arttırmak için yol haritası belirlemeli. Ailelerin de çocuklarına bu yönde desteği çok önemli.”

E-okul denen uygulamadan sonra hiçbir anlamı kalmayan belge. Öğrenciler karne almadan önce tüm notlarını e-okuldan görebiliyorlar zaten. bu durumda karne gününün, o küçük heyecanların, sürprizlerin de bir önemi kalmıyor .Bir zamanlar heyecan nedeni olan bu belge çoğu öğrenci için sadece bir kağıt parçası artık. Biz büyüklere de karne verilmeli tarafsız olması için çocuklar vermeli. Acaba karnemiz nasıl olurdu. İnsan ilişkileri, trafik,yalan,çevre temizliği,diğer canlılara saygı. Karnemizin zayıf olacağı anlamak için dahi olmaya gerek yok.Karneniz güzel hayatınız mutlu olması dileğiyle…

Cevap bırakın