Kodlama nedir?1 saate kodlama öğren

Günlük hayatta birçok insan kodlama yapar.Bunun kodlama olduğunu bilmesekte öğrenmek için bazı şeyleri kodlarız. Ortaokul yıllarında dil bilgisinde kodlama yaptırırdı öğretmenler.Fıstıkçı şahap dediğimizde aklımızda bir bilgi hatırlarız.Bir kodlama; ünsüz sertleşmesi veya sert ünsüz benzeşmesi denen bir kuralı hatırlamak için bir kolay yoldur. .

Kodlama hakkında öğrenmek istediğiniz herşey yazımızda.Kodlama bizi nasıl etkileyecek. Geleceğin meslekleri kodlama ile ilgili meslekler olacak. Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Çocukluğumuzda bilgisayar çok karmaşık gelirken şimdi nüfusun neredeyse yüzde 80´i kullandığı teknolojidir.

Kodlamaya nereden başlayalalım?

Çocuklarımız her şeyi öğrensin istiyoruz.Müzik kursları,bale kursları, santraç kursları, spor kursları vs. kurslara yetişemiyoruz.

Kodlama anaokullarında,özel okullarda,özel kurslarda her geçen gün popüler olan bir alan.Kodlama nedir? sorusunun en basit cevabı bilgisayara emir vermek yaptırmaktır.bu müthiş bir şey, aslında çocuklar dahil hepimiz için harika.

Mesela şöyle olsa ne güzel olurdu; evde bir robot olsa emir versek; çayı koy,ödevi yap, odayı topla,canım sıkıldı beni eğlendir.

Türk filmlerinde insana benzeyen robotlar hepimizi heyacanlandırırdı.Bilmediğin ne varsa sor cevap versin. Bugün siriye sorduğumuz ,google sorduğumuz gibi.

Kodlama mantığını öğrenmek için bize ne lazım. Sıralama kartları işimize yarar. Kodlamada çocuklara temel olarak sebep-sonuç ilişkisini anlatmaya çalışıyoruz.

Çocuklara göstereceğimiz ve sıralamalarını isteyeceğimiz örnek; İnek-ot-su-süt görselleri de bir kod dizimi sayılabilir! Bu örnekleri çoğaltabilir; kağıtsız, kalemsiz, internetsiz programlama mantığını anlatmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayarsız kodlama nasıl yapacağız?

Fasulye ekiyoruz. Malzemelerimiz; Fasulye,bardak, toprak, su. Önce gerçekten fasulyeyi ekin birlikte. Küçük kağıtlara işlemleri çizelim ( sembolik resimlerden yaptığınız işlemi sıralamasını isteyin.

Fasulye > bardak > toprak > su > güneş > fasulye çimlenmiş şekli.Basit kodlama örneğimiz. 6 resim alt alta geldi mi? işlem tamam, çocuğunuzla 6 satır kod yazdınız.

Araya alakasız başka resimler çizip ekleyin, sıralamayı karıştırıp düzeltmesini isteyebilirsiniz. Yani birlikte (yazılım hataları) görebilirsiniz. Buna benzer şeylerde yapabilirsiniz.

Kodlamaya önce kendimiz öğrenelim

Bilgisayarı kullanabilen herkes, bu sayfada olduğunuza göre sadece bir kaç saat ayırıp örnekleri kendi kendinize çözerseniz. Çocuğunuzla kodlama yapabilecek duruma gelebilirsiniz. Zaten sonrası hep pratik ve hep birlikte öğrenme. Öğrenmek, kodlama bir süreç zamanla gelişecek.

Çocuklarımızı teknolojiyi nasıl iyi kullandırabiliriz

Anne babalar olarak çocuklarımızın bilgisayarda tablette akıllı telefonlarda çok fazla oyalanmasını istemiyoruz. Bilgisayarı hep aynı amaçla kullansın istiyoruz.

Acaba biz teknolojiyi hangi amaçla kullanıyoruz. Teknoljiden korkarak bir yere varmamız mümkün değil. Sınırsız kullanmakta çeşitli problemler karşımıza çıkıyor.

Teknolojiyi sürekli tüketen tarafta olmak yerine üreten ve kazanan tarafa geçmek imkansız değil.

Dünya artık bu yöne doğru koşarak gidiyor. Tübitak projeleri incelemek için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz.http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

Geleceğin meslekleri neler olacak? Çocuklarımız fark yaratmak için neler yapmalı?

Belki şuan yapılan bir çok mesleği robotlar yapacak. Ülke olarak sanayi devrimini kaçırdık, millet olarak zekamıza çok güveniyoruz.

En basit anlamıyla kodlama ya da programlama, bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. Kodlama geleceğimizi şekillendirecek.

Bir örnek vermek gerekirse facebook 2004 de sıfırdan kurulup tüm dünya´yı etkileyen dev bir şirket olmuştur. Kodlama örnekleri içinhttp://www.teknolojivetasarim.org

Kodlama Öğreniyorum

Kodlama en basit şekliyle; matematiksel işlemler bütünü olan programlamada bir metin, önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenir. Böylece makineler verdiğimiz komuta yaparlar.

Çocuklar öğrenmeli;Kodlamayı gözünüzde büyütmeden öğrenebilmek için doğru programlardan başlamak gerekiyor.İşimize yarayacak temel programlama dilleri olan C, C++ veya Java, başlangıç için uygundur.

Başlangıç aşamasında kolay ve kısa komutları öğrenmeye çalışın. İlk aşamayı geçtikten sonra ücretsiz eğitim videoları olan çevrimiçi kursların videolarını izleyebilirsiniz. Aşama kaydetmek için zaman ve çaba gerekiyor.

İnternette bize yardımcı olacak bir çok site var.Ücretsiz ders videoları içeren online kurs siteleri her konuda olduğu gibi kodlamada da size yardımcı olacaktır. Eğitim için Codeacademy, Udacity, W3Schools, Google Developers, Code.org, edX, Coursera, Udemy gibi siteler başlıca online eğitim veren sitelerdir.

Yabancı dil bilmek,kodlama bilmek iş bulma açısından hayatımızı kolaylaştıracaktır.Kodlama bilen yetenekli programcılara olan talep her geçen yıl ihtiyaç artıyor .

Raporlara göre sadece 2020-2030 yılları arasında programcıların sayısının % 50’luk bir oranda büyümesi bekleniyor. Bu, tüm dünyada en çok geçerliliği olan birçok meslek dalından iki katı daha hızlı bir büyüme oranıdır.

Kodlama ile yapabileceğiniz işler

Oyun yazmak,oyun geliştirmek, robot yapmak, robot tasarlamak.

Yeni bir makina tasarlamak yada mevcut bir programı geliştirmek bunun gibi yüzlerce değişik fikir sahibi olabilir.

Teknolojiyi kötü amaçlı kullanan kişilere karşı neler yapmalıyız. Bu konuda tehlikeyi göreceğimiz bir örneği şuradan okuyabilirsiniz.https://www.iyiogretmen.com/mavi-balina-tehlikesi/mavi-balina/

Bir cevap

Cevap bırakın