Mesneviden hikayeler-4 Hayvanların dilini bilmek

Hayvanların konuştuğu dil

hayvanların dili
hayvanların dili

Hz. Musa´nın yaşadığı dönemde bir adam hayvanların dilini öğrenmek ister.

Bu amaçla Hz. Musa´ya gelip ” bana bu dili öğret” diye yalvarır.

Hz. Musa” bununla amacın nedir? Neden öğrenmek istiyorsun diye sorar?”

Adam”İnsanların sözleri yeme,içme,şeref, makam üzerine. Kurdun, kuşun sözlerini duyayım da dinime ati işlerde ibret alayım.

Hz. Musa adamın bu dili farklı bir amaçla öğrenmek istediği hissetti.

Bu adama ” Hadi efendim, hadi! Vazgeç bu hevesten. Bunun önünde sonunda pek çok tehlikesi var. İbret almayı ve uyanmayı Allahtan dile; kitaptan, sözden,harften, dudaktan değil!”dedi.

Adam, Hz. Musa men ettikçe daha istekli oldu, meselenin iyice üstüne düştü.

İnsan men edildiği şeye karşı hırslı olur.Adam Hz. Musa´ya yalvarırcasına isteğini yeniledi. Benim muradıma engel olma, beni umutsuzluğa düşürme diye bir sürü söz söyledi.

Hz. Musa, Allaha dua ederek “Ya Rabbi! Şeytan, galiba bu adamı kandırıp etkisi altına altına almış. İstedeiğni öğretsen ona zararı dokunacak, öğretmesem gönlü kötü zanda bulunacak” dedi.

Cenab-ı Hak buyurdu ki; “Ey Musa! Öğret, çünkü biz, lütuf ve keremimizden, hiçbir duayı asla reddetmeyiz.”

Hz. Musa dedi ki,” Ya Rabbi! Bu adam sonra pişman olacak,kendine zarar verecek”

Cenab-ı Hak Hz. Musa´ya ” Ey Musa! Sen onun istediğini ver, irade ve seçme hakkını ona ver.Hesap vakti kişiye kendi tercihiyle yaptığı işten hesap sorulur.

Adamın eline kılıcı ver, onu acizlikten kurtar, kudret sahibi yap da ya gazi olur yada yol kesici eşkiya!”

Hz. Musa Allahu tealanın emrini yerine getirmek için adamı yanına çağırdı. Adama öğüt verdi ve dedi ki; “İstediğin şey seni mahçup eder, yüzünü sarartır.

Gel bu sevdadan vazgeç. Allah´tan kork. Şeytan seni aldatmış, o sana ders vermiş!”

Adam dedi ki; ^Bari hiç olmazsa, kapı dibinde yatıp duran, ev bekçiliği yapan köpek ile kümes hayvanlarının, tavuğun dilini öğret.”

Hz. Musa Adama evcil hayvanların dilini öğretiyor

Hz. Musa adamın taleplerine sonunda peki dedi.Allahın yardımı erişti. Artık köpek ve kümes hayvanlarının dilin anlayacaksın dedi.

Hayvanların dili
Hayvanların dili

Adam sabah vakti, ” Bakalım sahiden dillerini öğrendim mi, anlayacakmıyım?” diye tecrübe için kapının eşiğinde beklemekteydi.

Hizmetçi kadın, sofra örtüsünü silkerken bir parça bayat ekmek parçası yere düştü. O ekmek parçasını hemencecik bir horoz kapıverdi.

Köpek ona dedi ki; ” sen bizim yiyeceğimizi niye alıyorsun, sen buğday tanesi yiyebilirsin. Halbuki ben yiyemem. Benim kısmetimi niye çalıyorsun.

Horoz bu sözlere dedi ki; “Merak etme, Allah buna karşılık sana başka bir şey verecek. Yarın sahibimizin atı sakatlanak ve onu vuracaklar. Atın ölümü köpeklere bayram ettirecek. Karnın adam akıllı doyacak.

hayvanların dili
hayvanların dili

Adam atı hemen sattı.Ertesi gün köpek horoza sen bir yalancısın bak yine aç kaldım. Horoz at gerçekten sakatlanda öldü. Sahibimiz atı satarak zarardan kurtuldu.

Merak etme yarın katır ölecek ete doyacaksın.Adam o katırı da sattı. Köpek artık yalanlarına inanmayacağım diyerek horoza kızdı.

Horoz katırı da sattı zarardan kurtuldu katır dün öldü dedi.

Horoz yine merak etme yarın kölesi ölecek. Akrabası, yoksullara, köpeklere yiyecek dağıtacaklar.

Adam bunu duyunca kölesini hemen sattı. Adam iyi ki hayvanların dilini öğrenmişim üç zarardan kurtuldum diyerek seviniyordu.

Köpek horoza çıkışıp yalancı seni söylediklerinin hiçbiri çıkmadı. Horoz biz horozlar yalan söylemeyiz.

O köle de öldü. Onu satın alan kişi iki kat zarara girdi. Hem verdiği para gitti, hemde aldığı köle. Ama bil ki sahibimiz kendini zarar verdi.

Bela onun atına musallat olacaktı onu sattı,katırına musallat olacaktı onu sattı,kölesine musallat olacaktı onu da sattı, bela bu defa kendini buldu.

Yarın ev sahibimiz ölecek. Ev halkı feryat figan edecek ama dana kesecek adam akıllı doyacaksın sana da yemek düşecek.

Bu sözleri duyan adam hemen Hz. Musa´ya koştu. Hz. Musa ben sana demedim mi? bu asan beladır diye.

Hz. Musa adam için “Ya Rabbi bu adamın günahlarını bağışla imanını alma diye dua etti.

Cenab-ı Hak “Onun imanını bağıışladım. Dilersen dirilteyim onu dedi. Hz. Musa bu dünla ölümlüdür. Hakiki alemde onu dirilt diye dua etti.

Allah hakiki kul olmak için bela ve musibetlere sabretmeli. İyi ve güzel işler yapmalı insan.

Mesneviden hikayeler devam edecek…

Cevap bırakın