Mevlana sabırla ilgili sözler

Sabrı Mevlana´dan öğrenelim

Mevlana sabır

Alelade otlar iki ay içinde, kırmızı gül ancak bir yılda yetişir.

Acele şeytan hilesidir, sabır ve tedbir Allah´tandır.

 Mümin kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır. Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mümine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı bir şey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır.

Suskunluğum asaletimdendir, yoksa her söze verilecek cevap vardır. Lakin! Bir lafa bakarım laf mı diye. Bir de söyleyene bakarım adam mı diye.

Acıya sabredersen, adı metanet olur, “insanlara” sabredersen adı hoşgörü olur, “dileğe” sabredersen adı dua olur, “duygulara” sabredersen adı gözyaşı olur, “özleme” sabredersen adı hasret olur, “sevgiye” sabredersen adı aşk olur .

Allah sana sıkıntı vermekle, tozunu, kirini alır, niye üzülürsün? Çalınan her kapı açılsaydı, ümidin, sabrın ve isteğin derecesi anlaşılmazdı.

Mevlana sabretmek

Üzülme! Dert etme can! Görebiliyorsan, dokuna biliyorsan, nefes alabiliyorsan, yürüye biliyorsan, ne mutlu sana! Elinde olmayanları söyleme bana, elinde olanlardan bahset can! Üzülme! Geceler hep kimsesiz mi geçecek? Gidenler dönmeyecek mi? Yitirdiğin her ne ise; bir bakarsın yağmurlu bir gecede veya bir bahar sabahında karşına çıkmış.

 Ey Can, sana bir daralma gelirse, yararınadır; Kaygılanma. Sürekli yaz mevsimi olsaydı, güneş bahçeyi yakıp kavururdu.

Her şeyin anahtarı sabırdır.

Unutmayın; Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu almaktır.

Sabır, ağrıları dindiren acı bir ot gibidir. Hem can yakar hem de tedavi eder.

Sabır, insanı maksadına en tez ulaştıran kılavuzdur.

Ama şu kesin olarak bilinmedir ki, O neylerse güzel eyler. Üzülme! Çünkü yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar.

Civcivi, yumurtaları kuluçkaya yatırarak elde edersiniz, kırarak değil! Hoşlanmadığınız bir şey, belki de sizin için hayırlıdır! Bunun dışındaki yaptığınız yorumlar ve üzülmeler gereksizdir, biçaredir.

Hiddete kapılıp, hiç kimseyi çiğneme ki, seni de kimse çiğnemesin!

Maksada sabırla erişilir, aceleyle değil.

Tespihlerin ruhu sabırdır. Unutmayalım ki, Allah her şeyin gerçek sahibidir ve onlarda istediği gibi tasarruf eder.

Olgun kişilerin kıblesi sabırdır, tahammüldür.

Sen, şüphesiz bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabiliyorsan çalış; şayet buna muktedir olamazsan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabretmekte hayır vardır.

Sen darda olduğun vakitlerde, sana bahşedilmiş olanlarla elinden geleni yaparsın, en güzel çareleri düşünürsün uygularsın fakat yine bir şeyler olmuyorsa, kendini yerden yere vurman iyi bir durum değildir.

Sabır, gamdan kurtulmak için anahtardır. Ey gönül! Sabırlı ol! Aşk sabretmektir! Sabır ilacı, gözlerin perdesini yakar, göğüsleri, gönülleri yarıp açar.

En garibi de budur ya; öldüm der durur yine de yaşarsın! Zorluklara daldın , daralıp kaldın, sabret. Çünkü sabır; genişliğin anahtarıdır.

Sıkıntı etme, Sabır et. Sıkıntılar misafirdir gelir ve gider, önemli olan gönderenin hatırına onlara sabretmektir.

Sabır; derdin içindeyken, onu verene şükürle yönelebilmektir.

Sabır ağır bir imtihandır ama unutma ki Hüküm de kesindir; “Allah sabredenlerle beraberdir” Sabır, sırat köprüsüne benzer; cennet ise öbür taraftadır.

Ya kalbin derininden konuş; Ya da sus! Kargalar güz mevsiminde otağlarını kurdular mı, bülbüller susup gizlenirler.

Bir cevap

Cevap bırakın