Mevlana´nın dilinden dualar

Mevlana Duaları

Mevlana dua

Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye üzülürsün? Dertsiz dua soğuktur, bir şeye yaramaz. Dertli dua ve niyaz, gönülden, aşktan gelir.

Ey affı çok olan, günahları örten Rabbım! O günahlar dolayısı ile bizden intikam alma. Bize azap etme. Ya Rabbı! Biz nefis ile şeytana köpek gibi tabi olduksa da sen, azap aslanını bize saldırtma.

Mevlana diyor ki; Dua edecek güzel bir gönlün yoksa, güzel yürekli insanlardan dua iste…

Allah’ım! sen, canları, Yasin soyunun gittiği yoldan canlara ulaştır. Eğer fikrinde bir durgunluk varsa, iyi düşünemiyorsun, Allah’ı zikrederek fikrini uyandır, harekete geçir.

Allah’ım! sen, canları, Yasin soyunun gittiği yoldan canlara ulaştır. Eğer fikrinde bir durgunluk varsa, iyi düşünemiyorsun, Allah’ı zikrederek fikrini uyandır, harekete geçir.

Kendinde olmaksızın, manevi bir  halde edilen dua, bambaşkadır. O dua, dua edenin kendinden değildir, kendinde bulunanın duasıdır. Daha doğrusu, o dua, gönülde bulunan Hakkın sözleridir.

 Bizi köle gibi kullanan bu serkeş nefisten bizi satın al. O nefis bıçağı kemiğe dayandı (zulmü canımıza yetti). Sana ne arz edeyim. Çünkü sen gizli ve açık her şeyi bilirsin.” Mevlana son demlerinde iken, bir  dostunu yanına çağırarak, kendisine şu duayı öğretmiş ve sıkıntılı zamanlarında okumasını tavsiye etmiştir: Bana ne senin zikrini unutturacak, sana şevkimi söndürecek, seni tespih ederken duyduğum lezzeti kesecek bir hastalık; ne de beni azdıracak, şer ve kötülüğümü artıracak bir sıhhat ver.

Hak yoluna canını başını koyan hiç nazlana bilir mi ? Oğlum, ne Allah’ın beğenisi, ne de kahrına uğrayacağını düşünme; sadece onun emirlerine uymayı, yasaklarını  yapma dediği şeylerden kaçınmayı her zaman göz önünde tut.

Niye üzülüp ağlarsın can? Bırak sevmeyen gitsin. Dua et Rabbın seni terk etmesin. İşte O terk ederse, gerçekten bitersin. Kokuların en güzeli gönül kokusudur; çünkü o koku Rabbın kokusudur. O koku kırık gönüllerde mağlup ruhlarda bulunur.

İsyan derdimize çare eyle. Ey yardım isteyenlerin yardımcısı! Bizi hidayete çıkar. Dua ve yakarışlarınızla da sana layık olmayan sözleri bilmeyerek söyleyip hatalarda bulunmuş isek, o kelimeleri sen ıslah et ve duamızı kabul buyur.

Dua Mevla ile olmaktır. Mevla  ile olan kimse için ölüm de ömür de hoştur!. Mevlana der ki; “Kaderimi ben seçmedim; Allah ikram etti.

Çünkü sözlerin hakimi ve sultanı ancak sensin. Ey alemin yaratıcısı! Kasvetli, kararmış, katılaşmış adeta taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat, feryadımızı, ahımızı, hoş eyle ki rahmetini celp etsin, çeksin.

Neden dua etmiyorsun? Kapıyı çalmadan, açılmasını bekleyenlerden misin yoksa? Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz, ama ağlayana neden ağladığı sorulur.

Duası olmalı insanın, bütün sevdiklerini içine alabileceği. Ve bir de seccadesi, gözyaşlarıyla varabileceği! Sana bir dua eden olsun, Sen birine dua et! Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan.

 Fakat aziz dostum, çalışmayı gayreti bırakıp cezbeyi de oturduğun yerde bekleme. Cezbe kendi kendin gelmez. Gelmesi için bir gayret bir emek gerekir. Çünkü çalışmayı, ibadeti, iyilik etmeyi bırakmak, nazlanmaya benzer.

Dua ederken Allah’a kırık bir gönülle el kaldır. Çünkü Allah’ın merhamet ve ihsanı, gönlü kırık kişiye doğru uçar.

Ne zaman gökyüzüne bir nefes, bir dua gönderdin de ardınca ona benzer bir iyilik gelmedi? Eğer dua için temiz bir nefesin yoksa temiz gönüllü bir dost bul da ondan dua iste.

Her yerde olmak gibi bir duan varsa, gönüllere gir. Çünkü sevenler, sevdiklerini gönüllerinde taşırlar.

Yoksullardan, dertliler´den dua iste. Define yıkık yerdedir.

Allah`ım kalbimi nurlandır, kulağımı nurlandır, 
gözümü nurlandır, saçımı nurlandır, derimi nurlandır, 
etimi nurlandır, kanımı nurlandır, önümü nurlandır, ardımı nurlandır, altımı nurlandır, 
üstümü nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, 
Allah´ım! nurum´u artır, bana nur ver. Ey nurun nuru ey merhametlilerin merhametlisi Allah´ım merhametinle beni nur et.

Yağmur gibi yağarsa başına bela, bil ki dua istiyor senden Mevla… Allah, gönlünü yatıştırsın, huzura kavuştursun! duası, hoş bir duadır; bu duaya, sen de; “Amin!” de!

Duam belli duyan belli. Gerisi Takdir-i İlahi. Üzülme der Mevlana ve devam eder; Bir yandan korku bir yandan ümidin varsa iki  kanatlı olursun. Tek kanatla uçulmaz zaten.

Ey Merhamet edenlerin merhametlisi! Merhametinle bu duamı kabul et.

Bir cevap

Cevap bırakın